قطعات پیش ساخته

ساخت و ساز انواع ساختمان ها طی گذر زمان دچار تغییر و تحول فراوانی شده است و به اشکال مختلفی درآمده. یکی ازمواردی که در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار می گیرد استفاده از قطعات پبش ساخته است که باعث افزایش سرعت و استحکام سازه در عین کاهش هزینه های آن می شود.

قطعات پیش ساخته چیست؟

قطعات پیش ساخته در ابتدا در کشور های اروپایی ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این قطعات که از جنس بتن ساخته می شود از آخرین تکنولوژی و افراد حرفه ای شده و به این روش به تولید انبوه می رسند که در نتیجه می توان به راحتی به ان ها دسترسی داشت و در ساخت و ساز ها استفاده نمود. قطعات پیش ساخته در کارگاه ها و کارخانه ها مخصوص تولید و مورد سنجش کیفیت قرار می گیرند، پس از آن برای استفاد9 در ساخت و ساز به هر مکانی که مورد نیاز باشد ارسال می شوند و به این طریق بخشی از کار ساخت و ساز خانه پیش از این در کارگاه و کارخانه صورت گرفته و به همین خاطر است که به ان پیش ساخته می گویند.

اهمیت قطعات پیش ساخته

مهم ترین ویژگی که باید یک ساختمان داشته باشد، دوام و استحکام آن است. استحکام کافی در یک ساختمان یعنی امنیت ساکنین آن و به همین خاطر اولین ویژگی که در ساخت و ساز به آن توجه می شود تامین امنیت و درواقع همان استحکام ساختمان است و اولین قدم برای این مسئله تهیه مواد اولیه و مصالح مناسب است در نتیجه قطعات پیش ساخته اهمیت بسیار زیادی از این حیث دارند. بنا بر گزارشات و آزمایش هایی که صورت گرفته کیفیت قطعات پیش ساخته به لحاظ استحکام از دیگر انواع قطعات بیشتر است و دلیل این موضوع هم ساخت آن ها در شرایط بسیار مناسب و تحت آزمایش و نظر کارشناسان است. به این ترتیب عمر مفید یک سازه با استفاده از قطعات پیش ساخته افزایش می یابد.

قطعات پیش ساخته

تاریخچه قطعات پیش ساخته

قطعات پیش ساخته برای اولین بار توسط چوزف پاکستون مطرح شدند، او در سال 1980 قطعات پیش ساخته ای ایجاد کرد و از آن ها در ساخت ساختمان کمک گرفت. بعد از او والتر گروپیوس در سال 1910 ساخت این قطعات را به شکل صنعی درآورد اما نقطه اوج استفاده از این قطعات و محبوبیت آن به جنگ جهانی دوم مربوط است، زمانی که نیاز به ساخت و ساز سریع وجود داشت و در این زمان بود که سازه ی پیش ساخته با افزایش سرعت ساخت در عین افزایش استحکام توانست بازار خود را به دست بیاورد و استفاده از آن فراگیر شود.

حالا هم قطعات پیش ساخته در سازه های مختلفی از جمله دیوار حائل و دیوار محوطه مورد استفاده قرار می گیرد که باعث به وجود آمدن مزیت های بسیاری شده است.

انواع قطعات بتنی پیش ساخته:

 • قطعات پیش ساخته مسلح
 • قطعات پیش تنیده
 • قطعات بتنی پیش تنیده پیش کشیده
 • فطعات بتنی پس تنیده پس کشیده

قطعات پیش ساخته مسلح : همانطور که از نامش پیداست این نوع قطعات پیش ساخته قطعاتی هستند که  به وسیله میله گرد مسلح شده اند به عبارتی توسط این میله گرد ها نگه داشته میشود

قطعات پیش تنیده : در ابتدا این پیش تنیدگی را معنا کنیم به این معنا میباسد که  ایجاد یک تنش ثابت و دائمی که اکنون این تنش ثابت و دائمی در یک عضو بتنی میباشد به طور دلخواه و به اندازه لازم در این قسمت به جای استفاده از میله گردهای معمولی یا نام دیگر ان ارماتور از کابل هایی ستفاده میشود که مخصوص است و دندانه دارد و تاندون نامیده میشود و جالب است که این نکته را بدانید که این کابل ها قدرت کششی خیلی قوی دارند این نوع از کابل ها معمولا در سقف های ساختمانی که خیلی بلند هستند و بیش از هفت متر ارتفاع دارند استفاده میشود همچنین در پل و قطعات پل و تراورس های راه اهن هم استفاده میشود.این نوع از قطعات به دو نوع پیش تنیده و پس تنیده تقسیم میشوند که تفاوت این دو نوع کابل ها فقط در نحوه اجرا یعنی در واقع نصب این کابل ها میباشد

قطعات پیش ساخته

قطعات پیش ساخته چه مزیت هایی دارند؟

استفاده از قطعات پیش ساخته مزیت های بسیار زیادی دارد که در این قسمت می خواهیم به بررسی تعدادی از این مزیت ها بپردازیم.

 • تمرکز در قسمت بسیار مهم مراحل ساخت در کارخانه و کاهش هزینه های کارگاهی
 • بهبود کیفیت قطعات و در نتیجه دقت در کنترل کیفیت تولید صنعتی
 • افزایش کارائی نیروی انسانی بدلیل امکان برنامه ریزی مناسب خط تولید و شرایط مناسب کار در کارخانه و در نتیجه کاهش فعالیت های بی فایده کارگاهی
 • بکار بردن بتن با مقاومت بیشتر با توجه به وجود شرایط بهتر در تولید و امکان برقراری کنترل مداوم بر کیفیت بتن
 • افزایش بهره وری تجهیزات به دلیل استفاده مکرر آن ها
 • کوتاه شدن زمان ساخت
 • کاهش تاثیرشرایط فصلی اب و هوایی در ساخت
 • تبدیل شیوه های ساختمانی به سلسله ایی از فعالیت های تولیدی جهت دار

معماری قطعات پیش ساخته:

این قطعات از لحاط معماری انعطاف پذیری بالایی دارند و به هرشکلی که مد نظر میباشد میتوان فضای داخلی را تقسیم بندی کرد

میزان عایق بودن قطعات پیش ساخته

قطعات پیس ساخته بنا به نوع ساخت و تکنولوژی به کار رفته در آن ها می توانند عایق بسیار خوبی برای صداو انرژی محسوب می شود یا اینگونه نباشد. در صورتی که در ساخت قطعات پیش ساخته از پانل های بزرگ استفاده شده باشد عملکرد خوبی به عنوان عایق صدا نخواهند داشت اما در صورت استفاده از لایه های پلاستوفوم در ویار ها عایق بندی آن بسیار خوب و مناسب خواهد بود.

معایب

قطعات پیش ساخته محصولی کارگاهی و کارخانه ای است به همین خاطر در تعداد و ابعاد بالا تولید می شوند که این موضوع می تواند برای انبوه سازی و پروژه های بزرگ مفید باشد اما همین عامل باعث می شود استفاده از چنین روشی برای پروژه های کوچک با توحه به تعداد بالای ساخت و … با مشکلاتی مواجه است و درواقع به راحتی نمی توان از آن استفاده کرد.

توسط | 2019-04-28T14:02:53+04:30 سپتامبر 18th, 2018|اخبار, مقالات تخصصی|